Wiadomości
Problem z nadmiarem wilgoci? Osuszacze powietrza Toyotomi Wróć do listy aktualności
Dodane: 17-01-2018

Problem z nadmiarem wilgoci

Komofrtowe warunki życia są uzależnione między innymi od temperatury ale i wilgotności wewnątrz naszych mieszkań i domów. Jeśli chodzi o wilgotność, optymalny jej poziom waha się w granicach 40-60%. Jeśli jest zbyt niski, szczególnie zimą przy włączonym ogrzewaniu i nadmiernie wysuszonym powietrzu, podnosimy jej poziom korzystając z nawilżaczy powietrza. Jeśli poziom wilgotności jest zbyt wysoki, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy nie korzystamy już z ogrzewania, a powietrze na zewnątrz jest wilgotne od padającego deszczu, obniżamy jej poziom korzystając z osuszaczy powietrza.

Zastosowanie

Osuszacze powietrza doskonale sprawdzą się w gospodarstwach domowych, pomagając utrzymać wilgotność na właściwym poziomie. W starszych budynkach, niewłaściwie ocieplonych, w których nadmierna wilgotność prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Z osuszcaczy korzystamy też cześto przy remontach, by przyśpieszyć schnięcie wylewek, malowanych ścian. Częstym problemem jest też nadmierna wilgotność w piwnicach, która źle wpływa na przechowywane tak sprzęty. Przy jednocześnie występujących tam niskich temperaturach doskonale sprawdzają się osuszacze absorpcyjne.

Oferta Toyotomi

- osuszacz sprężarkowy TD-C312

- osuszacz sprężarkowy TD=C322

- osuszacz absorbyjny TD-ZM80

Typy osuszaczy powietrza

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy dwa typy osuszaczy powietrza. Technologia tradycyjna oparta jest na sprężarce powietrza i czynniku chłodniczym, nieco podobnej budowy jak lodówka czy klimatyzator. Powietrze zasysane jest do urządzenia przez wentylator, następnie korzystając ze sprężarki i czynnika chłodniczego, jest odpowiednio schładzane, w skutek tego procesu spada stopień wilgotności, a skraplana woda zbierana jest w pojemniku. Następnie osuszone w ten sposób powietrze jest ponownie podgrzewane i wypuszczane do pomieszczenia. Osuszacze wyposażone w sprężarkę są dość energooszczędne i mogą pracować w temperaturach od 5 do 30 st. C. Jednak optymalną wydajność osiągają przy temperaturze zewnętrznej przekraczającej 20 st. C. W niskich temperaturach ich skuteczność drastycznie spada.

Zalety i wady osuszaczy sprężarkowych:

+ wysoka wydajność w wysokich temperaturach

+ stosunkowo niskie zużycie prądu

- bardzo słaba skuteczność w niskich temperaturach

- dość głośne

- dość ciężkie

Zupełnie inna technologia jest wykorzystana w osuszaczach ewaporacyjnych. To nowsza technologia, doskonale sprawdzająca się w europejskim, stosumkowo zimnym klimacie. Wilgotne powietrze zasysane przez wentylator trafia do urządzenia, gdzie jest odparowywane przez grzałkę i skraplane za pomocą retorowego wirnika. Suche powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz, a woda skrapla się w dołączonym pojemniku. Zastosowanie technologii absorcyjnej pozwala na pracę osuszacza w niskich temperaturach. Wilgoć w chłodnej piwnicy to już nie problem nie do rozwiązania. Korzystając z osuszaczy absorbyjnych nie mamy spadku wydajności wraz ze spadkiem temperatury.

Zalety i wady osuszaczy absorbcyjnych:

+ wysoka wydajność w skali temperatur od 1 do 18 st.C

+ niski poziom hałasu

+ niska waga urzadzenia

- mniejsza wydajność w wyskokich temperaturach

- wyższe zużycie prądu

Dystrubutor marek: