Wentylacja mechaniczna

Co to jest i na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja pomieszczeń, polegająca na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz i pozbywaniu się go z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Pozwala na odzyskiwanie ciepła w okresie zimy oraz chłodu podczas cieplejszych miesięcy, więc oznacza oszczędność energii. Intensywność działania bez problemu dostosowuje się do własnych potrzeb. Posiadając aplikację na telefonie w każdej chwili można zwiększyć lub zmniejszyć ilość wymienianego powietrza. Proces ten, stanowi również gwarancję dostarczenia powietrza oczyszczonego z kurzu, smogu, wirusów, bakterii, a nawet zapachów.

Z czego składa się system?

Główną częścią systemu jest rekuperator, składający się z dwóch kanałów. Pierwszy jest przeznaczony do pomieszczeń suchych, takich jak salon, sypialnia czy gabinet dla powietrza nawiewanego, drugi do wilgotnych, czyli łazienki, kuchni czy pralni, w celu wyciągania z nich powietrza. Oba strumienie przepływają przez wymiennik ciepła, gdzie odbywa się wyrównanie temperatur. Rekuperator można wzbogacić o czujniki dwutlenku węgla i wilgotności. W skład systemu wchodzą także kanały (czerpnia, wyrzutnia, nawiew do pomieszczeń, wyciąg) dla transportu powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu, a także na zewnątrz. Kolejnym elementem są zawory odpowiadające za regulację powietrza.

Jakie są rodzaje systemu rekuperacji?

Rodzaj systemu rekuperacji zależy od typu zastosowanego rekuperatora. Wymienniki ciepła dzieli się na obrotowe i płytowe.

Pierwsze z nich są rozwiązaniem droższym i przyjmują postać bębna. Są podzielone na dwie części – przez jedną z nich przepływa ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń, natomiast przez drugą powietrze świeże.  Ich sprawność osiąga nawet 80%. Służą nie tylko do odzysku ciepła, ale są także świetnym sposobem na poprawienie jakości powietrza.

Z kolei rekuperatory płytowe dzieli się, w zależności od kształtu, na przeciwprądowe i krzyżowe. Te pierwsze świetnie sprawdzają się w budownictwie jednorodzinnym. Sprawność odzysku ciepła w ich przypadku sięga 90%. Cały proces opiera się na równoległym przepływie strumieni powietrza w przeciwnych kierunkach. Wymienniki krzyżowe są najtańsze. Ich praca bazuje na przepływie świeżego powietrza i tego usuwanego z pomieszczeń na przemian, między oddzielającymi je płytami. Ich sprawność jest najniższa – dochodzi do 60%.

Rekuperacja – koszt

Jeśli zależy Ci na jak największej oszczędności energii to najlepszym rozwiązaniem będzie rekuperacja. Koszt tej metody jest znacznie niższy niż tradycyjnych sposobów wentylacji pomieszczeń.

W cenę systemu wchodzi nie tylko zakup rekuperatora, ale także projekt techniczny i montaż. Ile pieniędzy trzeba będzie wydać decydując się na rekuperację? Koszt instalacji zależy od kilku czynników – wielkości, ilości i rodzaju pomieszczeń, rodzaju rekuperatora i zastosowanej instalacji, a także dodatkowych elementów, na przykład jednostki chłodzącej.

A ile przyjdzie Ci zapłacić za samo działanie systemu rekuperacji? Koszt eksploatacji to również sprawa złożona. Na sumę składają się okresowe przeglądy, cena za zużycie prądu oraz wymiana filtrów.

Zaostrzenia wymagań dotyczących zapotrzebowania na energię w nowych budynkach

W ostatnich latach doszło do zaostrzenia przepisów budowlanych w zakresie zużycia energii. W 2021 roku pojawiły się kolejne zmiany. Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do ogrzewania domu, wody, wentylacji oraz oświetlenia spadła do 70 kWh/(m2rok). Z kolei współczynnik przenikania ciepła przegród budowlanych wynosi aktualnie 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,15 W/m2K dla dachów, 0,9 W/m2K dla okien i 1,3 W/m2K dla drzwi.

Rekuperacja to także bardzo szybki sposób na uzyskanie niskich parametrów energochłonności budynku.

Zamów bezpłatną konsultację już dziś!
Nasi doradcy:

Grzegorz 691 020 199

Łukasz 691 191 088

Iza 605 320 532

Paweł 695 045 055